Egeli Ortopedi

  
 
Ara ve Bul:
Gelişmiş ürün arama
   

    
   Sepet BOŞ
    Sepetim    Kasa 
    

  Lokomat

thumbnail_30014_1680.bmp
Büyük Resim GösterBüyük Resim Göster
    
Lokomat

Detaylı Bilgiler İçin Ürün Adına Tıklayınız...

 

Robotik Yürüme Sistemi
Rehabilitasyon Sanatında Yenilik
 
Nöroloji ve Rehabilitasyon konusundaki uzmanların ortak görüşü:
LOKOMAT  ROBOTİK YÜRÜME SİSTEMİ Üstün teknolojisi ile lokomosyon/yürüme tedavisinde kullanılabilecek ideal bir cihazdır.

Kullanıcı odaklı kolay kullanım özelliği
Kolay kullanım özellikli bilgisayar arayüzü fizyoterapist’e hastanın ihtiyacı olan ilgili parametreleri kolaylıkla ayarlayabilme imkanı sağlar. Tekerlekli sandalye kullanan kişiler rampa ve kenar barları sayesinde kolaylıkla Lokomat’ın içine girip sisteme bağlanabilirler.
Lokomatın yürüme bandı üzerinde pozisyonu kolaylıkla değiştirilebilir ve hasta bu değişimlerde kolaylıkla transfer bir uygulamadan diğerine transfer edilebilir.

Gerçek zamanlı fizyolojik ve normal yürüme paterni
Lokomatın gerçek zamanlı kontrol yazılımı  hastanın bacaklarını normal yürüme paternindeki sıra ve doğal akışla hareket ettirmede görev alır.
Yürümede rol alan dört eklemin her biri  Lokomat yazılımları tarafından sürekli kontrol edilmektedir. Bu sürekli kontrol sayesinde her eklemin önceden belirlenmiş normal yürüme paternine uygun şekilde hareket etmesi ve hastanın yürüme bandı üzerinde doğal şekilde yürümesi sağlanmaktadır.

Rehabilitasyona teknolojik ve yenilikçi yaklaşım
Kalça ve diz ekleminde yer alan bilgisayar kontrollü motorlar yürüme bandının hızına uygun şekilde senkronize olarak çalışmaktadır. Bu eklem yapılarında yer alan güç ölçüm alıcıları hasta ile Lokomat arasındaki etkileşimin uyumlu olup olmadığını sürekli kontrol altında tutmaktadır.
Lokomatın ağırlığı yaylı sistemler aracılığı ile alınmakta ve hasta normal yürüyüşte varolan vertikal harekete izin veren düzenek sayesinde tümüyle fizyolojik normal yürümeye uygun bir salınım hissetmektedir.
 
Gelişmiş modül
Gelişmiş modül sistemin pasif yardım ve kılavuzluk etme özelliğini düzenler, böylece cihazın hastaya ne kadar yardım edeceği ayarlanabilir, bu özellik Guidance Force Control denilen sistem sayesinde gerçekleştirilmektedir.
Rehabilitasyonun ilerleyen aşamalarında yardımcı olan bu kılavuz kuvvetleri azaltmak hastayı daha fazla çalışma yönünde motive etmektedir.
Hastanın  güvenliğini en üst düzeyde sağlayabilmek tasarlanan optik ışın sensörleri hastanın ayağı ile yürüme bandının temasını kontrol altında tutmaktadır.

Değerlendirme Modülü
Biyofeedback sistemi hastaya yürüme performansı ile ilgili olarak gerçek zamanlı görsel feedback sağlar.
Bu gelişmiş özellik hastanın tedaviye aktif katılımını sağlayacak bir motivasyon kaynağı oluşturur ve tedavi seansının etkinliğini en üst düzeye çıkarır.
L-WALK:
Klinisyene devam eden seanslar boyunca  hastanın yürüme enduransı ile ilgili  bilgiler sağlar.
L-STIFF:
Lokomat hastanın kalça ve diz eklemini belirli hareket paternlerinde hareket ettirmek ve oluşan tork kuvvetini ölçmek suretiyle hastada var olan eklem hareket kısıtlılıklarını ve tonus artışını kolaylıkla ölçebilir.
L-FORCE:
Statilk pozisyonda hasta tarafından oluşturulan izometrik kuvvetin ölçümü yapılabilir.
L-ROM:
Hastanın kalça ve diz eklemindeki pasif eklem hareket açıklığını doğru şekilde ve kolaylıkla ölçebilir.
Yürüme bandı üzerinde gerçekleştirilen yürüme eğitiminin başka bir deyişle lokomosyon tedavisinin nörolojik hastalıklar ve kafa travmasında normal zeminde yürüyüşün restore edilmesinde etkili sonuçlar doğurduğu bilinmektedir.
Yoğun tedavi seansları sonunda hasta dik pozisyonda yürümeyi kısmi ağırlık alındığında hatta tam ağırlıkla bile tekrar öğrenebilir. Lokomosyon tedavisi  günümüzde dünya çapında spinal kord yaralnmaları, kafa travması ve inme/stroke vakalarında mobiliteyi geliştirmek amacıyla kullanılmaktadır.
Eğer tedavi seansı sırasında herhangi bir  sendeleme yada adım düzeninde bozulma olursa Lokomat ve yürüme bandı anında duracaktır.
Gelişmiş modül eklem eksenlerinde yer alan kuvvet alıcıları, ışın perdelemesi ve kontrol sistemleri ile gelişmiş yazılımı içermektedir.
Değerlendirme Modülü hastanın çeşitli hareketlerinin ölçümünü güvenilir veriler sağlayacak şekilde geçekleştirir.
Gelişmiş modül özellikleri ile LCD monitörden izlenebilen ölçümler  şu şekilde
Sınıflandırılmaktadır.
Kullanıcı arayüzü
 
Hocoma  rehabilitasyon alanında yenilikçi teknolojiler geliştirmektedir.
Lokomat Robotik Yürüme Sisteminin başarısının ardında uzun yıllar süren bilimsel araştırmaları,mühendislik çalışmaları ve farklı disiplinlerden ekip çalışması yatmaktadır.
Lokomat dünyanın prestijli hastane ve üniversitelerinde başarı ile kullanılmakta her geçen gün popülaritesini ve bilinirliğini arttırmakta fizyoterapistler ve doktorlar kadar hastalar ve ailelerinin de beğeni ve övgülerine mahzar olmaktadır.


  Arkadaşına gönder
Arkadaşınızın adı:  
Arkadaşınızın e-posta'sı: *
Adınız:  
E-posta adresiniz:  
Mesajınız: *
   
  Gönder